Odwiedźmy Krainę Liczb
Koncepcja i elementachHome

Koncepcja


W czasie swojej fantastycznej, wesołej podróży do Krainy Liczb, dzieci spotykają liczby od Jednego do Dziesięciu, będące żyjącymi postaciami, które motywują dzieci do uporania się z obliczami i zależnościami matematyki. Dzieci budują liczbom ogrody w Mieście Liczb, zarządzają Liczbosciezka, grają w mnóstwo gier ruchowych, jest muzyka, opowieści, figlarny skrzat i wróżka i inne rzeczy, które dzieci uwielbiają.


Opisane tu elementy pokrywają wszystkie obszary dziecięcego uwielbienia i potrzeb, pozwalając na podejście do tematu z różnych stron. Elementy można połączyć w złożony projekt, ale możliwe jest również wybranie najlepiej pasujących dla Państwa lub dziecka potrzeb lub zainteresowań.ElementachLiczbościeżka

Number Liczbosciezka przedstawia liczby od 0 do 10 (lub 20) i prowadzi drogą do Miasta Liczb. Poruszając się Liczbościeżką i grając na niej w różne zabawne gry, dzieci zapoznają się z porządkowym aspektem podstawowych liczb.

Chodząc do przodu i do tyłu, dzieci pierwszy raz stykają się z dodawaniem i odejmowaniem. Łatwo przyswajają sobie ważną wiedzę o następniku i poprzedniku.

Liczbościeżki możne również użyć do połączenia aspektów porządkowego i zliczeniowego.

Kukiełki Liczbowe

Kukiełki Liczbowe ożywiają abstrakcyjne liczby, dając do zrozumienia, że liczby są czymś przemiłym i sympatycznym. Mogą opowiedzieć historyjkę, pomóc uporządkować ogród, lub być częścią teatrzyku.

Liczbowe Ogrody

Liczbowe Ogrody są odpowiedzialne za geometrię i są ułożone na okręgu otaczającym Miasto Liczb. Dostęp jest ściśle ograniczony! Dzieci mogą wybrać 4 cegły, 4 ołówki lub 4 ziarnka groszku i umieścić je w ogrodzie. W ten sposób doświadczają aspektu zliczeniowego jako niezmiennika.

Koń także może wejść, bo ma 4 nogi. Ma też 1 ogon i 2 oczu, 2 dziurki w nosie, ...

Z nowym spojrzeniem na otaczający świat, zabawki, codzienność, oraz otoczenie stają się polem do eksplorowania dla dzieci.

Liczbowe Domy

Każda liczba potrzebuje domu, a naturalnym jest, że dom Liczby Jeden ma jedno okno, dom Liczby Dwa ma dwa, itd. Stosujemy sprytne rozwiązania polegające na tym, że od Numeru Szostego każdy numer ma dwa domy. Dom Numeru Sześć ma 5 + 1 okien, Numer Siedem ma 5 + 2 itp.

Koncepcja odpowiada bezpośrednio oczekiwaniom dzieci. Przekazuje intuicję, jak poradzić sobie z liczbami. Co bardzo ważne, wspiera u dzieci wielopłaszczyznowe zrozumienie pojęcia liczność..

Wieże Liczbowe

Dzieci budują Wieżę Liczbową w każdym ogrodzie, co daje poczucie liniowego zobrazowania liczby. Jeśli użyjemy czterokolorowych cegieł, dzieci mogą prowadzić eksperymenty z różnymi aspektami i możliwymi rozkładami.


Psotnik Przewrotnik i Wróżka Niezapominajka z Krainy Liczb

Te dwie postaci odpowiadają za magiczne myślenie dzieci. Szczególnie doceniany jest Psotnik Przewrotnik, bo ciągle coś psuje w Krainie Liczb. Dzieci uwielbiają odkrywać, co jest nie tak i naprawiać błędy. Skrzat jest również doskonałym kozłem ofiarnym, na którego można zrzucić winę za własne błędy...

Na szczęście, jest też Wróżka Niezapominajka, którą można przywołać czarem i która pomaga przywrócić porządek.

Liczbowe Opowieści

Dzieci uwielbiają opowieści i łatwo w ten sposób do nich dotrzeć. Na przykład, aby uleczyć chorą Czwórkę, robimy herbatę z czterech kawałków czterech różnych ziół pochodzących z jej kwadratowego ogrodu. Po czterech minutach parzenia, dodajemy cztery łyżki miodu i mieszamy cztery razy - efekt leczniczy natychmiastowy...

Dzieci mogą słuchać historyjek, dyskutować o nich, odgrywać z podziałem na role, rozwijać swoje wlasne pomysly itp. W historyjkach są zawarte interesujące szczegóły z wiedzy ogólnej; mogą się one przydać później.
Można oczywiście wymyśleć swoją własną historyjkę!


Liczbowe piosenki

Muzyka i śpiewanie są najcenniejsze dla ciała i duszy dziecka. Skomponowaliśmy dla każdej liczby piosenkę i refren. Ich rytm i liczba nut odpowiada liczbie tak samo jak treść w Liczbowych Historyjkach.

Jako alternatywę lub dodatek, można włączyć również popularne rymowanki lub kołysanki.

Mój Album Liczb

„Odwiedźmy Krainę Liczb“ oferuje wiele obszarów do kreatywnej pracy. Album na zebrane prace dołączony do projektu jest wysoko ceniony przez dzieci i dobrze dokumentuje rozwój dziecka.


Gry i Kreatywność

Każde odwiedziny w Krainie Liczb moga być podstawą do wielu rodzajów aktywności dotyczących wybranej „Liczby Tygodnia“: gry i zabawy, powiązane piosenki i rymowanki, projektowanie lub lepienie, badanie konkretnych zagadnień, sporty i zabawy na dworze...

Zaprojektowaliśmy dwie gry planszowe oparte na pomyśle „Odwiedźmy Krainę Liczb“: popularne „Liczbowe Skrzaty“ firmy HABA.

31 October 2016

Copyright: Barbara Schindelhauer (barbara@numberland.net)